úlohy

V tomto ročníku súťaže čaká na tímy opäť sada náročných úloh, ktoré preveria nielen vedomosti, ale aj tímovú spoluprácu, manuálnu zručnosť a kreativitu. Pozrieme sa na to ako sa odstavuje tepelná elektráreň, budeme merať svoju uhlíkovú stopu, pustíme sa do konštrukcie vlastnej veternej elektrárne a nakoniec zorganizujeme vlastný Festival Energie!

Pustime sa do toho! 

Nové bodovanie!

Každý tím, ktorý pošleho svoje LOGO na adresu sutaz@hladasaenergia.sk získa 5 bodov. Logá zverejníme na našom Facebook-u.

V rámci každej zo 4 úloh  može tvoj tím získať max. 30 bodov za riešenie zadania, ďalších max. 6 bodov za bonusové otázky k úlohe a ešte aj max. 4 body za odovzdanie riešenia v stanovenom čase. Celkovo za jednu úlohu tak možeš získať 40 bodov! Viac informácií nielen o novom bodovaní súťaže nájdeš v Pravidlách.

1.úloha:
NIEčo sa končí...

Jedna z našich elektrární vyrába elektrickú energiu už od roku 1953. Tento rok teda oslavuje úctyhodných 70 rokov prevádzky. Spaľovaním hnedého uhlia vyrába elektrinu, zabezpečuje aj dodávku horúcej vody na vykurovanie Prievidze, Novák, Zemianskych Kostoľan a aj pre dôležité priemyselné podniky v okolí.

Keďže ťažba hnedého uhlia v tejto lokalite končí, končí aj samotný príbeh elektrárne Nováky.

Tento príbeh ale nemusí byť smutný. Môže predstavovať nový začiatok a nové zelené príležitosti pre celý región.

2.Úloha:
Festival energie

Veľké finále súťaže každoročne vrcholí v rámci Festivalu energie v Elektrárni Piešťany. Je to festival, ktorý je nabitý pozitívnou energiou, vynálezmi stredoškolákov a zaujímavými exponátmi zo sveta energetiky. Žiaľ nie každému tímu sa podarí prebojovať až do Finále a zažiť tak Festival energie na vlastnej koži.

Poďme to zmeniť! Čaká vás časovo náročná úloha, ktorá si vyžaduje plánovanie a zapojenie všetkých členov tímu vrátane vášho učiteľa/učiteľky.

Poďte zorganizovať vlastný Festival energie na svojej škole!

3.úloha:
Na stope uhlíkovej stopy

Slovensko odstavuje uhoľné elektrárne a tak výrazne znižuje svoju uhlíkovú stopu v rámci výroby elektrickej energie.

A ako je na tom tvoja uhlíková stopa?

Vytvorte plagát o svojej uhlíkovej stopy, detailne popíšte z čoho sa skladá, koľko CO2 za rok vyprodukujete a ako by sa vaša stopa dala prípadne znížiť. Taktiež vypracujte uhlíkovú stopu vašej rodiny.

4.úloha:
Krotitelia vetra

Dlhé roky sa na Slovensku nestavali žiadne nové veterné elektrárne. To sa však má v blízkej dobe konečne zmeniť. Preto je najvyšší čas aby ste sa aj vy pustili do experimentovania a skrotili vietor.

Čaká vás séria experimentov kde zistite či sú efektívnejšie vertikálne alebo horizontálne veterné turbíny. Aká bude účinnosť vašich turbín? Aké maximálne napätie dokážete vygenerovať?

Pripravte si svoje vrtule, dynamo multimeter, pájkovačku, pomôcky a potom už len počkajte na poriadny vietor!

Finále

Do Finále sa prebojujú najlepšie tímy, ktoré získajú najviac bodov za riešenia 4 hlavných úloh.

Finále sa uskutoční koncom júna 2024 tradične v ikonickej budove Elektrárne Piešťany, v rámci podujatia Festival Energie. Navyše tohtoročné Finále bude prebiehať v novom 2-dňovom formáte, takže sa máte na čo tešiť! :)