úlohy

V tomto ročníku súťaže čaká na tímy opäť sada náročných úloh, ktoré preveria nielen vedomosti, ale aj tímovú spoluprácu, manuálnu zručnosť a kreativitu. Zavítame na Svetovú výstavu, pokúsime sa znížiť svojej škole faktúru za elektrinu, prenesieme sa strojom času do roku 2050 a nakoniec vyrobíme úsporné autíčko. 

Pustime sa do toho! 

Nové bodovanie!

Každý tím, ktorý pošleho svoje LOGO na adresu sutaz@hladasaenergia.sk získa 5 bodov. Logá zverejníme na našom Facebook-u.

V rámci každej zo 4 úloh  može tvoj tím získať max. 30 bodov za riešenie zadania, ďalších max. 6 bodov za bonusové otázky k úlohe a ešte aj max. 4 body za odovzdanie riešenia v stanovenom čase. Celkovo za jednu úlohu tak možeš získať 40 bodov! Viac informácií nielen o novom bodovaní súťaže nájdeš v Pravidlách.

1.úloha:
Svetová výstava

Expo, alebo Svetová výstava je veľká medzinárodná výstava priemyslu a kultúry jednotlivých krajín, ktorá sa koná v období po niekoľkých rokoch už od polovice 19 storočia.

Hlavná téma Expo Dubaj "Spájanie myšlienok, vytváranie budúcnosti"  ("Connecting Minds Creating the Future") je symbolom inovácie a progresu.

Medzi 192 zastúpenými krajinami nechýba ani Slovensko. Aké zaujímavé exponáty ukrýva náš pavilón?

2.Úloha:
Lacná elektrina!

Z každej strany sa na nás v poslednú dobu valia informácie o veľkom zdražovaní zemného plynu, benzínu či elektriny. Viete aká je ale najlacnejšia energia? No predsa tá, ktorú ušetríte. Začnime bojovať s najväčšími energetickými a  neefektívnymi elektro žrútmi.

Na váš tím opäť čaká výzva. Tentokrát nebude trvať 28 dní, ale min 2 mesiace. Podarí sa vám za toto obdobie znížiť spotrebu vo vašej domácnosti o 5 %?

3.úloha:
21. október 2050

Poznáte film Návrat do budúcnosti? Mladý tínedžer cestuje strojom času, omylom mení minulosť a musí potom zachraňovať svoju budúcnosť. Aj po viac ako 35 rokoch je to stále kultová filmová trilógia.

Predstavte si teraz, že aj vy máte k dispozícii deLorean DMC 12 a na stoji času je nastavený dátum 21. 10. 2050.

Bude nás čakať zelená budúcnosť? Poradíme si s klimatickou zmenou?

 

4.úloha:
EKO maratón

Výzva pre tých najlepších konštruktérov. V rámci minulých ročníkov súťaže sme už stavali rôzne autíčka či už na gumičkový, solárny alebo elektrický pohon.

Poradí sa vám, ale postaviť autíčko s extra dlhým dojazdom len za pomoci bežne dostupných surovín, ktoré nájdete v u vás doma? Rozpočet na autíčko je totižto 0 Eur.

A to najlepšie na koniec 5 najlepších autíčok od vás odkúpime! :)

Finále

Do Finále sa prebojujú najlepšie tímy, ktoré získajú najviac bodov za riešenia 4 hlavných úloh.

Veľké Finále sa uskutoční 24. júna 2022 opäť v jedinečných priestoroch Elektrárne Piešťany v rámci podujatia Festival energie.