úlohy

V tomto ročníku súťaže čaká na tímy opäť sada náročných úloh, ktoré preveria nielen vedomosti, ale aj tímovú spoluprácu, manuálnu zručnosť a kreativitu. Budeme pátrať čo ovplyvňuje cenu elektriny, projektovať solárnu školskú elektráreň, vydáme sa po stopách fotovoltických článkov a vyskúšame nejaké experimenty s jarnými lúčmi :) 

Pustime sa do toho! 

Nové bodovanie!

Každý tím, ktorý pošleho svoje LOGO na adresu sutaz@hladasaenergia.sk získa 5 bodov. Logá zverejníme na našom Facebook-u.

V rámci každej zo 4 úloh  može tvoj tím získať max. 30 bodov za riešenie zadania, ďalších max. 6 bodov za bonusové otázky k úlohe a ešte aj max. 4 body za odovzdanie riešenia v stanovenom čase. Celkovo za jednu úlohu tak možeš získať 40 bodov! Viac informácií nielen o novom bodovaní súťaže nájdeš v Pravidlách.

1.úloha:
Lacná €lektrina?

Kríza, elektrina a hlavne jej cena sa stala každodennou témou dňa. V minulosti sci-fi, no v toto leto sa nakrátko elektrina predávala za neuveriteľných 1 000 € za 1 MWh . Pre porovnanie, pár rokov dozadu to nebolo ani 50 €.


Pustite sa do pátrania získajte informácie čo všetko ovplyvňuje cenu elektriny, prečo sa podarilo prekročiť hranicu 1000€/MWh a ako to vyzerá na trhu s elektrinou teraz.


Ako bojuje s vysokými cenami elektriny Slovensko, vaša škola, tvoja domácnosť?


2.Úloha:
Slnečná strecha

Lokálne využívanie obnoviteľných zdrojov energie môže priniesť nie len úsporu ale aj väčšiu energetickú nezávislosť. Platí to nie len pre domácnosti. Aj škola ako je tvoja môže vyzdobiť" svoju strechu fotovoltickými panelmi.


Skúste sa zamyslieť a vypracovať krátku analýzu, či by sa vašej škole oplatilo mať slnečnú strechu, koľko panelov by sa u vás dalo nainštalovať, aké by asi boli náklady a návratnosť investície.


Skonzultujte s nami vašu analýzu a na záver ju pošlite na vedenie školy.

3.úloha:
Prvý bol Edmont...

Jeho otec patrí medzi objaviteľov rádioaktivity. Mladý 19-ročný Edmont jedného dňa experimentoval v otcovom laboratóriu, zostrojil prvý fotovoltický článok a popísal fotoelektrický jav.


Viete o koho ide?


Vytvorte plagát a zmapujte kľúčové míľniky vynálezu fotovoltických panelov, princípu ich fungovania, ich využitie teraz a v budúcnosti.

 

4.úloha:
Slnko svieť!

Je čas využiť prvé jarné lúče slnka na poriadne experimentovanie. Začiatkom jari dostane váš tím časovú schránku od Edmonta s fotovoltickým článkom a návodom na sériu experimentov s ktorými potrebuje pomôcť!


Aká je účinnosť tohto fotovoltického článku? Aké poskytuje napätie, aký má výkon a čo by mohol napájať?


Pripravte si multimeter, pájkovačku,pomôcky a potom si už len želajte... slnko svieť!

Finále

Do Finále sa prebojujú najlepšie tímy, ktoré získajú najviac bodov za riešenia 4 hlavných úloh.

Finále sa uskutoční v piatok 23. júna 2023 tradične v ikonickej budove Elektrárne Piešťany, v rámci podujatia Festival Energie. Bližšie informácie kto sa preboloval do TOP8 nájdete v sekcií NOVINKY.