úlohy

V tomto ročníku súťaže čaká na tímy opäť sada náročných úloh, ktoré preveria nielen vedomosti, ale aj tímovú spoluprácu, manuálnu zručnosť a kreativitu. Pozrieme sa na to ako korona vírus ovplyvnil nie len nás ale aj svet energie, pokúsime sa bojovať proti klimatickej zmene, preskúmame najmenší chemický prvok vo vesmíre a nakoniec si vyrobíme detektor elektrických obvodov. Poďme na to! 

Nové bodovanie!

Každý tím, ktorý pošleho svoje LOGO na adresu sutaz@hladasaenergia.sk získa 5 bodov. Logá zverejníme na našom Facebook-u.

V rámci každej zo 4 úloh  može tvoj tím získať max. 30 bodov za riešenie zadania, ďalších max. 6 bodov za bonusovú otázku k úlohe a ešte aj max. 4 body za odovzdanie riešenia v stanovenej lehote. Celkovo za jednu úlohu tak možeš získať 40 bodov! Viac informácií nielen o novom bodovaní súťaže nájdeš v Pravidlách.

1.úloha:
Nevyspytateľný rok 2020

Rok 2020 si budeme ešte dlho pamätať. Nielen kvôli domácej výučbe a netradičnému vysvedčeniu. Malý vírus napáchal škody obrovských rozmerov a asi na dlhú dobu zmenil naše vnímanie sveta.

Nájdeme však v čase pandémie aj pozitívne udalosti a zmeny? Čo znamenal svetový „lockdown“ vo svete energetiky? Aký vplyv mala pandémia na produkciu emisií? Spomalilo sa globálne otepľovanie? Aké nové technológie sa začali zavádzať?

Vieme sa poučiť z vlastných skúseností/chýb?

2.Úloha:
28 dní

V minulom ročníku súťažné tímy navrhovali opatrenia pre Slovensko, aby sa mohlo stať do roku 2050 uhlíkovo neutrálnym. Veľa tímov sa zhodlo, že ak ostaneme nečinní, klimatická zmena bude nezvratná. V prípade klimatickej zmeny platí jednoduché pravidlo. Treba začať od seba.

Navrhnite si a overte na sebe motivačný 28-dňoví program ako začať bojovať proti klimatickej kríze z vašej vlastnej detskej izby. Natočte o tom krátky dokument vašej cesty za zmenou ako inšpiráciu pre svojich rovesníkov, rodinu a priateľov.

3.úloha:
Zoznámte sa, vodík

Vo svete energetiky sa v roku 2020 čoraz častejšie začalo využívať slovo vodík. Čo všetko dokáže tento najľahší a  najmenší atóm vo vesmíre? A môže sa skutočne stať energetickým riešením budúcnosti?

Počuli ste už o vodíkovom aute? Viete ako funguje palivový článok? A aký je rozdiel medzi zeleným a hnedým vodíkom? 

4.úloha:
Detektor obvodov

Vydajte sa na cestu za špeciálnym povolaním Elektrotechnik! Ak s nami nehľadáte energiu prvýkrát, nie je už pre vás svet energie úplne neznámy. Každý ročník súťaže máme pre tímy pripravenú aj konštrukčnú úlohu. Tímy už vyrábali žiarovku, reproduktor, primitívne rádio či Teslovu cievku!

Teraz na vás čaká zostrojenie jednoduchého detektora elektrických obvodov.

Finále

Do Finále sa prebojujú najlepšie tímy, ktoré získajú najviac bodov za riešenia 4 hlavných úloh.

Aj napriek zlepšeniu epidemiologickej situácie na Slovensku, sme sa rozhodli zorganizovať aj tento rok Finále Online. Finále sa bude konať predposledný júnový týždeň prostredníctvom aplikácie Zoom a podrobnosti zverejníme už začiatkom júna

Veríme, že do Elektrárne Piešťany sa vrátime už v septembri ;)