1.úloha: NEWÁKY

Kedysi dávno, v malom mestečku Nováky, stála stará uhoľná elektráreň. Táto elektráreň vyrábala elektrinu už od roku 1953 a bola veľmi dôležitá pre celé okolie. Ale roky bežali a časy sa menili. Elektráreň začala starnúť a uhlie, ktoré používala, už nebolo také dobré ako kedysi.

Jedného dňa prišiel do mesta bohatý investor menom Pán Ekoslav Zelený. Pán Ekoslav mal veľký sen: chcel zmeniť svet a urobiť ho zelenším miestom. Keď videl starú elektráreň v Novákoch, dostal skvelý nápad. Rozhodol sa, že ju prestavia na modernú elektráreň využívajúcu obnoviteľné zdroje energie.

Pán Ekoslav kúpil elektráreň a pustil sa do práce. Zavolal najlepších inžinierov a staviteľov, aby mu pomohli s jeho plánom. Spoločne vymysleli, že namiesto uhlia budú využívať slnko a vietor. A možno časom pridajú aj iné obnoviteľné zdroje.

Keď bola prestavba hotová, Pán Ekoslav usporiadal veľkú oslavu kde oznámil, že nová elektráreň sa bude volať "Newáky", aby všetci vedeli, že toto miesto prešlo veľkou zmenou.

Odvtedy Newáky vyrábali čistú, obnoviteľnú energiu pre celé mesto a okolie. A tak sa príbeh starej uhoľnej elektrárne skončil a začal nový, zelený príbeh Novák, teda teraz už Newák :)

Zadanie (max.50b)

Pán Ekoslav Zelený si vybral práve váš tím, ktorý má za úlohu vypracovať detailný projektový plán prestavby uholnej elektrárne na obnoviteľné zdroje.
1. Pripravte si informácie, dáta a výpočty (max. 15b)
-  aký mala výkon pôvodná elektráreň a koľko MWh ročne vyrobila?
- koľko PV panelov sa zmestí na areál elektrárne? Aký budú mať výkon a koľko by mohli ročne vyrobiť MWh?
- Je možné a výhodné umiestniť do areálu aj verené turbíny?
- koľko by tákáto investícia stála? (nezabudnite na rôzne skryté náklady ako úprava terénu, pripojovacie poplatky, informačné centrum, infraštruktúra)
-výpočty odovzdajte vo forme DOCX, XLS, alebo písané rukou na papier
2. Vypracujte poster o vašom projektovom zámere (max. 15b).
- spravte grafický návrh areálu a popíšte jednotlivé navrhované zmeny a úpravy
- popíšte základné čísla a fakty
- navrhnite časový harmonogram pre realizáciu a dokončenie
3. Pripravte sa na odprezentovanie (max. 15b).

- vo štvrtok po 9.00 budete mať 120 sekúnd predstaviť a prezentovať váš projektový zámer samotnému pánovi Ekoslavovi Zelenému!

Otázky k úlohe?

Ak ti nie je niečo jasné zo zadania a máš otázky, neváhaj nás kontaktovať cez Whatsapp skupinu!

Hodnotenie

Za riešenie 1. finálovej úlohy môžete získať maximálne 50 bodov. 3x 15 bodov za jednotlivé oblasti (výpočty, plagát, prezentovanie) a 5 extra bodov ako cenu sympatie od finálových tímov.

Kedy treba odovzdať riešenie?

Úlohu začínate riešiť v stredu po jej odhalení cca. po 17:00 a jej riešenia odovzdáte vo štvrtok cca. o 9:00 v Elektrárni Piešťany. Riešenie tejto úlohy vypracujte ako dokument s výpočtami (DOCX, XLS, prípadne písomne rukou), plagát vo formáte A2.  

Dokument s výpočtami nám pošlite mailom na sutaz@hladasaenergia.sk.