2.Úloha:Lacná elektrina!

Z každej strany sa na nás v poslednú dobu valia informácie o veľkom zdražovaní zemného plynu, benzínu či elektriny. Viete aká je ale najlacnejšia energia? No predsa tá, ktorú ušetríte. Začnime bojovať s najväčšími energetickými a  neefektívnymi elektro žrútmi.

Na váš tím opäť čaká výzva. Tentokrát nebude trvať 28 dní, ale minimálne 2 mesiace. Podarí sa vám za toto obdobie znížiť spotrebu u vás doma o 5 %?

Zadanie (max.3x10b)

V minulom roku sme spolu začali bojovať s klimatickou zmenou separáciou  a znižovaním produkcie odpadu. Tento rok pokračujeme v boji a zameriame sa na šetrenie elektrickej energie. 

Vašim prvým krokom bude zistiť ako na tom vaša domácnosť je. Koľko Eur platíte  mesačne za elektrickú energiu, koľko elektriny ste minulý za posledný mesiac a v tento mesiac presne pred rokom?  Poproste rodičov, aby pohľadali faktúry za elektrickú energiu.

V každej domácnosti sa taktiež nájdu spotrebiče, ktoré by sme mohli nazvať energetickými žrútmi. Jednoducho, majú veľmi radi elektrickú energiu a spotrebujú jej skutočne veľa. Nájdite doma vašich žrútov a skúste odhadnúť koľko hodín sa mesačne používajú a teda koľko Eur stojí ich mesačná prevádzka.

A teraz sa pustíme do šetrenia! Aké opatrenia vymyslíte pre členov vašej rodiny, aby ste dosiahli mesačnú úsporu 5 %? Podarí sa vám to dva mesiace po sebe? Nezabudnite popísať ako táto výzva u vás prebiehala, aké úspechy ste dosiahli a ako ste si poradili s prípadnými neúspechmi. 

Táto úloha je individuálna, každý člen tímu pracuje na znižovaní spotreby elektrickej energie u seba doma. Výpočty spotreby a úspory, energetických žrútov a aj úsporné opatrenia spracujte vo forme videa. Videá pošlite za každého člena tímu zvlášť. 

OTÁZKY K ÚLOHE?

Bonus (max.6b)

Snažte sa informovať svoje okolie o svojej výzve a šetrení elektriny už počas jej priebehu cez sociálne siete (Facebook/Instagram). Nezabudnite použiť hastagy #elektrickavyzva #setrimkwh a #hladasaenergia. Každý člen môže získať max. 2 bonusové body.

Body za Rýchlosť (max.4b)

Ak nám pošlete vaše riešenia 2. úlohy najneskôr do 30. 4. 2O22 do 23:59 získate 4 body navyše! Pozor, aby ste to stihli musíte sa do riešenia pustiť najneskôr na konci februára!
alebo ak nám pošlete vaše riešenia 2. úlohy najneskôr do 7.  5.  2O22 do 23:59 získate 2 body navyše

Hodnotenie

Za riešenie 2. úlohy môžete získať maximálne 40 bodov. 3x10 bodov môžete získať za 3 videá, 3x2 body za splnenie bonusovej úlohy a 4 body za rýchle vyriešenie úlohy.

Vaše riešenie bude hodnotiť odborná komisia. Riešenie bude posúdzované v 3 rovinách:
a) teoretická (naštudovanie problematiky, výpočty spotreby a úspory elektriny);
b) praktická (dosiahnuté výsledky a vaše odôvodnenie úspechov a neúspechov);
c) prezentačná (pracovanie motivačného dokumentu o vašej ceste za zmenou vo forme videa).

Ako poslať riešenie

Riešenie tejto úlohy vypracujte ako video. Riešenie nám pošlite mailom na sutaz@hladasaenergia.sk. V prípade väčšieho súboru ako 25 MB prosím použite napr. Google Drive, uloz.to, úschovňu, wetransfer alebo podobné cloudové stránky na zdieľanie súborov.