3.úloha:Zoznámte sa, vodík

Vo svete energetiky sa v roku 2020 čoraz častejšie začalo využívať slovo vodík. Čo všetko dokáže tento najľahší a najmenší atóm vo vesmíre? A môže sa skutočne stať energetickým riešením budúcnosti?

Počuli ste už o vodíkovom aute? Viete ako funguje palivový článok? A aký je rozdiel medzi zeleným a hnedým vodíkom?

Zadanie (max.3x10b)

Vašou treťou úlohou bude vytvoriť plagát o najmenšom chemickom prvku pre vašu školu.

Aj keď je vodík najmenším atómom, jeho vlastnosti sú neoceniteľné a využitie je pre ľudstvo obrovské. Pozrite sa pozorne na jeho využitie v energetike, pátrajte po tom, čo je to vlastne palivový článok a ako funguje. Skúste predpovedať, či v budúcnosti nahradia  autá so spaľovacím motorom práve tie na vodík. Alebo zvíťazia elektromobily? 

Pri svojom pátraní určite narazíte na termíny ako zelený, sivý či hnedý vodík. Má vodík vôbec farbu?  

Plagát môžete vyrobiť ručne s vlastnými obrázkami, alebo ho vytvoriť v nejakom grafickom programe v počítači. Ručne robený plagát by mal mať veľkosť minimálne A2. Po vytvorení plagátu a otvorení škôl ho nezabudnite vyvesiť na chodbe vašej školy! :)

Bonus (max.6b)

Nájdeme vodíkové technológie aj na Slovensku? Máme u nás vodíkové autá, plniace stanice, prípadne nejaké úspešné vedecké tímy v tejto oblasti? Nájdite čo najviac informácií o vodíku na Slovensku, získané informácie pridajte do vášho plagátu a získajte tak až 6 bonusových bodov.

Body za Rýchlosť (max.4b)

Ak nám pošlete vaše riešenie 3. úlohy najneskôr do 31. 3. 2O21 do 23:59 získate 4 body navyše
alebo ak nám pošlete vaše riešenia 3. úlohy najneskôr do 30. 4. 2O21 do 23:59 získate 2 body navyše

Hodnotenie

Za riešenie 3. úlohy môžete získať maximálne 40 bodov. 3x10 bodov môžete získať za váš originálny plagát, 6 bodov za splnenie bonusovej úlohy a 4 body za rýchle vyriešenie úlohy.

Vaše riešenie bude hodnotiť odborná komisia. Riešenie bude posúdzované v 3 rovinách:
a) teoretická (naštudovanie problematitky vodíka ako energetického nosiča, vodíkového palivového článku a i.);
b) praktická (spôsob využitia dosiahnutých vedomostí v samotnom plagáte, spolupráca členov tímu);
c) prezentačná (grafická a umelecká úroveň pracovania plagátu).

Ako poslať riešenie

Riešenie tejto úlohy vypracujte ako ručne alebo elektronicky vytvorený plagát. Ručne vytvorený plagát detailne odfoťte aby bol čitateľný. Riešenie nám potom pošlite mailom na sutaz@hladasaenergia.sk. V prípade väčšieho súboru ako 25 MB prosím použite napr. Google Drive, uloz.to, úschovňu, wetransfer alebo podobné cloudové stránky na zdieľanie súborov.