3.úloha:Prvý bol Edmont...

Jeho otec patrí medzi objaviteľov rádioaktivity. Mladý 19-ročný Edmont jedného dňa experimentoval v otcovom laboratóriu, zostrojil prvý fotovoltický článok a popísal fotoelektrický jav.

Viete o koho ide?

Zadanie (max.3x10b)

Vašou treťou úlohou bude vytvoriť plagát a zmapovať kľúčové míľniky vynálezu fotovoltických panelov, princípu ich fungovania, ich využitie teraz a v budúcnosti.
Pokúste sa vypátrať kto bol spomínaný Edmont a ako to vlastne bolo s jeho vynálezom. Ďalej popíšte aké ďalšie objavy nasledovali až sme sa dopracovali k fotovoltickým panelom, ktoré používame dnes.

Váš plagát by mal taktiež poskytnúť odpovede na nasledovné otázky: Aký je princíp fungovania fotovoltického panelu? Aké typy panelov poznáme? Aká je ich účinnosť? Môžeme očakávať ešte vylepšenia tejto technológie? Ako je to s ich cenou?

Fotovoltický panel môžeme pokojne zaradiť medzi prevratné vynálezy zo sveta elektriny. O využitie prakticky nevyčerpateľnej energie našej najbližšej hviezdy sa ľudstvo pokúšalo od pradávna. Zásadný prelom však nastal relatívne až pred nedávnom rozvojom polovodičov.

Plagát môžete vyrobiť ručne s vlastnými obrázkami, alebo ho vytvoriť v nejakom grafickom programe v počítači a nechať vytlačiť. Plagát by mal mať veľkosť minimálne A2. Po vytvorení plagátu ho nezabudnite vyvesiť na chodbe vašej školy! :)

Bonus (max.6b)

6 bonusových bodov získa každý tím, ktorý vo svojom plagáte rozpracuje tému recyklácie fotovoltických panelov.

Body za Rýchlosť (max.4b)

Ak nám pošlete vaše riešenie 3. úlohy najneskôr do 31. 3. 2O23 do 23:59 získate 4 body navyše
alebo ak nám pošlete vaše riešenia 3. úlohy najneskôr do 30. 4. 2O23 do 23:59 získate 2 body navyše

Hodnotenie

Za riešenie 3. úlohy môžete získať maximálne 40 bodov. 30 bodov môžete získať za váš plagát, 6 bodov za splnenie bonusovej úlohy a 4 body za rýchle vyriešenie úlohy.

Vaše riešenie bude hodnotiť odborná komisia. Riešenie bude posúdzované v 3 rovinách:
a) teoretická (spôsob využitia dostupných informácií a spracovanie do vhodnej podoby);
b) praktická (spôsob výkladu získaných informácií a kreatívnosť plagátu);
c) prezentačná (grafická a umelecká úroveň spracovania plagátu).

Ako poslať riešenie

Riešenie tejto úlohy vypracujte ako ručne alebo elektronicky vytvorený plagát. Ručne vytvorený plagát detailne odfoťte aby bol čitateľný, elektronicky vytvorený plagát prosím pošlite vo formáte PDF. Riešenie nám potom pošlite mailom na sutaz@hladasaenergia.sk. V prípade väčšieho súboru ako 25 MB prosím použite napr. Google Drive, uloz.to, úschovňu, wetransfer alebo podobné cloudové stránky na zdieľanie súborov.