4.úloha:Detektor obvodov

Vydajte sa na cestu za špeciálnym povolaním Elektrotechnik! Ak s nami nehľadáte energiu prvýkrát, nie je už pre vás svet energie úplne neznámy. Každý ročník súťaže máme pre tímy pripravenú aj konštrukčnú úlohu. Tímy už vyrábali žiarovku, reproduktor, primitívne rádio či Teslovu cievku!

Teraz na vás čaká zostrojenie jednoduchého detektora elektrických obvodov.

Zadanie (max.3x10b)

Vašou poslednou úlohou bude skonštruovať svoj vlastný mini-detektor elektrických obvodov. Takýto detektor môže odhaliť miesto, kde je prerušený elektrický obvod.


Každému tímu, ktorý vyrieši alebo už vyriešil 1. úlohu pošleme na adresu školy Vašim učiteľom balíček komponentov potrebných pre zostrojenie 3 mini detektorov.

Hlavné komponenty pre zostrojenie 1 mini-detektora sú:
- 3x tranzistor BC547C,
- rezistor 1kΩ
- LED dióda
- medený drôt pre výrobu cievky
- konektor pre 9V batériu

Nezabudnite poriadne zdokumentovať ako sa vám pri konštrukcii detektora darilo, prípadne nedarilo, s čím ste mali najväčší problém. Nakoniec svoj detektor vyskúšajte!

NEZABUDNITE dodržiavať všetky zásady bezpečnosti pri práci s elektrickým obvodom ako aj pri spájkovaní!

TIPY AKO NA TO

Konštrukčné úlohy nie sú nikdy jednoduché, no máme pre vás hneď niekoľko pomôcok! Pripravme si spájkovačky, tretie ruky, kolofóniu, lupy šikovné prsty, ideme na to!  
Určite sa vám bude hodiť video návod, taktiež odporúčame prečítať si užitočné rady a typy ako správne spájkovať, no a na záver prikladáme aj schému elektrického obvodu mini-detektora. Teraz to už bude brnkačka :)

Bonus (max.6b)

Získať 6 bodov navyše bude tentokrát celkom jednoduché. Traja členovia tímu = tri zostrojené detektory! Za každý zostrojený a funkčný detektor vo vašom tíme získate 2 bonusové body, čiže za 3 detektory to môže byť až 6 bodov navyše!

Body za Rýchlosť (max.4b)

Ak nám pošlete vaše riešenie 4. úlohy najneskôr do 2. 5. 2O21 do 23:59 získate 4 body navyše
alebo ak nám pošlete vaše riešenia 4. úlohy najneskôr do 16. 5. 2O21 do 23:59 získate 2 body navyše

Hodnotenie

Za riešenie 4. úlohy môžete získať maximálne 40 bodov. 3x10 bodov môžete získať za skonštruovanie mini-detektora, 6 bodov za splnenie bonusovej úlohy a 4 body za rýchle vyriešenie úlohy.

Vaše riešenie bude hodnotiť odborná komisia. Riešenie bude posudzované v 3 rovinách:
a) teoretická (naštudovanie problematiky daného elektrického obvodu, popis konštrukcie, prípadne analýza, prečo detektor nefunguje správne);
b) praktická (technická zručnosť zostavenia elektrického obvodu a zostrojenie samotného detektora, otestovanie funkčnosti detektora);
c) prezentačná (grafická a prezentačná úroveň spracovania 4. úlohy, napr. prezentácia z priebehu konštrukcie detektora a video skúška funkčnosti detektora).

Ako poslať riešenie

Riešenie tejto úlohy vypracujte ako prezentáciu a video. Riešenie nám pošlite mailom na sutaz@hladasaenergia.sk. V prípade väčšieho súboru ako 25 MB prosím použite napr. Google Drive, uloz.to, úschovňu, wetransfer alebo podobné cloudové stránky na zdieľanie súborov.